Kotkan kaupungin kasvojenkohotuksesta on ollut niin paljon juttuja mediassa, että piti ihan itse lähteä katsomaan. Varsinkin kun pääsimme koko perhe sukulaisvierailulle samalla kertaa, merimiehenä seilanneen setäni luokse. Erilaisia näyttäviä puistoja on Kotkassa niin monta, ettemme muutaman tunnin vierailuun mahduttaneet niistä kuin ensimmäisen, keskustan kulmalla olevan Sapokan puiston. Hienojen istutusten lisäksi puistoissa on panostettu myös kulttuuriin: eri taiteilijoiden veistoksia lisätään maisemaan vuosittain.
Maretariumissa ihmettelimme vielä kotimaan kaloja, ja lapset touhusivat luontokoulun tiloissa. Vaikka isot akvaariot ovat näyttäviä, jännimpiä katsottavia taisivat olla pikkuiset sammakot, joista osa oli vielä vedessä pyrstöineen, osa kömpinyt maalle ja jättänyt pyrstön pois matkasta.
Kotka on hyvä käyntipaikka julkisilla matkaavalle: paljon nähtävää on saavutettavissa ihan kävelymatkan päässä. Mekin saavuimme kaupunkiin julkisilla: kokeiltua tuli sekä onnibussia että junaa.
Kotkan puistoja katsomassa
10 elokuun, 2016 klo 9:55 am (elämänilo, kulttuuri, lomailu, yhteisöllisyys)
Tags: kotimaan kalat, kotka, lähimatkailu, maretarium, matkailu, patsaat, puistot, sapokka, satama
Niko L. said,
10 elokuun, 2016 klo 2:47 pm
Minäkin olen harkinnut Kotka-retkeä juurikin puistojen takia.
Piia J. Häkkinen said,
10 elokuun, 2016 klo 8:39 pm
Siellä olisi aineksia moneenkin retkeen! Puistoja on paljon eri teemoilla, etenkin Katariinan Meripuisto kiinnostaisi kovasti ja vaikuttaa sellaiselta paikalta, jonne voisi mennä muulloinkin kuin kesällä.